Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé…. A s nimi i koučovací témata spojená s tímto obdobím – nestíhám, nemám dárky, nevím, jaké dárky, nemám uklizeno, to zas bude – tolik dní s rodinou,…
V práci je frmol:
- blížící se roční uzávěrka
- chcete vše urovnat a mít hotové, abyste nový rok začali s čistým štítem a čistým stolem
- kolegové vás honí, abyste jim ještě pomohli s nějakými tabulkami
- blíží se zkouškové
- vánoční večírky,…
Doma je potřeba:
- uklidit
- napéct
- koupit dárky
- užít si vánoční atmosféru na trzích
- obejít přátele a rodinu,…
Taky se v tom vidíte? A chtěli byste to letos jinak?
Co kdybych vám řekla, že to bude chtít trošku času (jasně, já vím, že ho nemáte nazmar, ale když si těch pár minut najdete, můžete tím ušetřit hodiny) a upřímných odpovědí na pár následujících otázek. Někde si na 10 až 15 minut zalezte, buďte sami, vezměte si tužku a papír a dopřejte si čas pro sebe.
1. Jak bych chtěl(a) strávit letošní Vánoce?
Sepište si pár vět. Na papír. Ne, nestačí si o tom popřemýšlet. Napište si 5 bodů, které jsou pro vás tyto Vánoce důležité. Je tam, že máte 10 druhů cukroví? Pak je napečte. Je tam, že chcete vidět 5 vánočních filmů – udělejte si na ně čas. Je tam, že nechcete myslet na školu nebo práci – co se pro to dá udělat, abyste měli čistou hlavu?
2. Co nejhoršího se může stát, když (doplňte si svoje)?
Co se nejhoršího stane, když nebude napečených 8 druhů cukroví? Jaká největší katastrofa přijde, když nebudete mít e-mailový inbox na nule nebo zkoušky v předtermínu? Zkuste si upřímně odpovědět a sledujte, co ve vás vaše odpověď vyvolá. Jestli si odpovíte, že Vánoce budou naprosto zkažené, pak pečte a třiďte e-maily. Jestli si odpovíte, že se vlastně nic moc nestane, stojí vám to za to?
3. Co udělám v následujících 24 hodinách, co v následujícím týdnu, co na Štědrý den?
Sepište si aktivity, které musíte udělat. Zaprvé je budete mít na papíře a ne jen v hlavě – tudíž se vám budou lépe plnit a na nic nezapomenete. Zadruhé si můžete srovnat, co je skutečně potřeba udělat, a kdy jste schopni to udělat. Nastavte si reálné cíle.
4. Kdo mi může s čím pomoci?
Věděli jste, že na spoustu věcí nemusíte být sami? Co kdybyste se zkusili zeptat kolegy, kamarádky, sestry, babičky, táty,… jestli by vám nějak nepomohli? Nedá se nějaká aktivita zadat někomu jinému? Nedá se nějaká aktivita s někým vyměnit (já nechci psát proslov na večírek, ty nechceš nakupovat dárky rodičům – co si to prohodit?)
5. Jak se budu cítit, když (doplňte si svoje)?
Jak se cítím, když nemám doma uklizeno? Co to pro mě znamená mít uklizeno – jak moc a kde? A co mi ten pocit říká?
6. Co vám to přinese, když (doplňte si svoje)?
Zeptejte se sami sebe, proč některé věci děláte? Můžete se v práci přetrhnout, abyste dodělali všechny tabulky? Pokud to děláte proto, že se budete cítit lépe a dostanete prémie, po kterých toužíte, pak se přetrhněte. Proč pečete 10 druhů cukroví? Je to proto, že vás to baví? Pokud ano, pečte. Je to proto, že to takhle vždycky bylo, očekává se to? Co vám to říká?
7. Když si vzpomenete na minulé Vánoce, co byste nyní udělali jinak?
Jeli byste za rodinou o den dřív? Nebo naopak chcete čas s rodinou zkrátit na minimum? Pekli, uklízeli a nakupovali byste více nebo méně? Komu nebo čemu byste věnovali svoji pozornost? Kdy byste měli zabalené dárky?
Já osobně Vánoce miluji. Ráda koukám na pohádky, balím dárky do originálních balení, užívám si pečení, zkouším kreativní techniky a chodím na svařáka s kamarády. Proto vím, že letos si chci nějaké to volno a čas na sebe a na své oblíbené vánoční aktivity udělat. Některá vánoční setkání mám již v kalendáři, aby mi do nich nic nevzlezlo.
A jak naložit s těmi všemi otázkami?
Nemusíte se snažit na všechny otázky odpovídat hned. Třeba se vás ani netýkají všechny. A možná na ně budete přicházet postupně. Dělejte to tak, aby vám to co nejvíce pomohlo. A pokud byste si s otázkami nevěděli rady sami, jsem tu pro vás 😊. Nadělte sobě nebo svým přátelům koučování.
A na závěr pár tipů:
- Zeptejte se lidí, s kterými trávíte Vánoce, jak by si je představovali oni. Potom můžete lépe sladit očekávání. A hlavně mějte na paměti, že můžou mít jiný názor a jinou vizi trávení svátků – i oni mají právo na tu svou. Domluvte se.
- Pokud nemusíte vánoční náladu, upravte si to podle sebe a dělejte jen to, co je vám příjemné. Pokud Vánoce milujete a záleží vám na každém detailu, nenechte se odradit od pečení, zpívání, balení,..
- Aspoň na chvíli odložte telefon a sociální sítě – načerpejte inspiraci, užijte si, co mají ostatní, ale nenechte se tím zdeprimovat.
Veselé Vánoce vám přeje,