Právě si prohlížíte New Year, new me (na déle než týden)
new year new me

New Year, new me (na déle než týden)

Máme za sebou první lednový týden a já doufám, že byl pro vás úspěšný. Pokud jste si prvního ledna dali nějaké předsevzetí, jak se vám zatím daří ho plnit? Článků ohledně toho, jaká si dávat předsevzetí, je na internetu hodně. Co ale dělat, když prvotní nadšení a euforie opadnou a my chceme svá předsevzetí vzdát? Mám pro vás 3 koučovací tipy, které zaručeně fungují a díky nimž svá předsevzetí zaručeně splníte.

1. Sebereflexe

Věnujte si 10 minut času a zamyslete, jak se vám zatím daří. Pomoci vám mohou následující otázky:

  • Jak obtížné je pro mě dodržovat, co jsem si slíbil(a)?
  • Myslím si, že je to udržitelné ještě další týden / měsíc / rok?

Pokud jste si předsevzali, že budete chodit pětkrát týdně cvičit, když jste předtím necvičili vůbec, a už teď víte, že to další týden prostě nezvládnete, přehodnoťte svůj cíl. Co se stane, když půjdete zatím „jen“ třikrát? Je zcela v pořádku upravovat si cíle a přiznat si, že jsem buď přestřelil(a) nebo se podcenil(a). Hlavní je se nad tím zamyslet. Neskončit u toho, že se na to vlastně můžu vykašlat úplně. Jít cvičit třikrát týdně je třikrát lepší než necvičit vůbec, jen kvůli tomu, že jste se nedokázali držet původních pěti. Upravit si cíle do udržitelné formy není selhání, ale úspěch!

Takovou sebereflexi provádějte pravidelně. Dejte si do kalendáře 10 minut týdně na to, že si sepíšete, co se dařilo, co se nedařilo a co je potřeba upravit a jak konkrétně to upravíte.

2. Plán

Důležité je vědět, kam se kdy chci dostat a jak. Sepište si svůj cíl i cestu k němu na papír. Buďte konkrétní. A nebojte se plán upravovat.

  • Co přesně udělám?
  • Jak se mi podaří toho cíle dosáhnout?
  • Stanovil(a) jsem si měřitelný cíl?
  • Jak poznám, že mám splněno?

Podívejte se na ten rozdíl –

Kdo má podle vás větší šanci na to, že si zlepší angličtinu?

3. Nebýt na to sám

Nenechávejte si svá předsevzetí pro sebe a podělte se o ně s nějakým rodinným příslušníkem, kamarádem, kolegou nebo specialistou v oboru. Ve dvou se to vždycky lépe táhne. Neznamená to, že váš parťák musí nutně mít ten stejný cíl, ale můžete se podporovat a kontrolovat navzájem. Jeden může mít předsevzetí, že chce přečíst 12 knih za rok, druhý že chce meditovat. Každý den si napište, že jste pro svůj cíl něco udělali. Garantuji vám, že nebudete chtít být ten, který nepřečetl ani stránku, když váš parťák 15 minut meditoval.

S některými cíli je to obtížnější a nedokážeme si pomoci sami nebo díky kamarádům. Potom se nebojte oslovit patřičného odborníka – výživáře, učitele angličtiny, trenéra nebo kouče. Nemusíte se hned upisovat k nějakému velkému programu – vyzkoušejte jedno, dvě setkání nebo konzultace a uvidíte, hlavně to zkuste. Pokud si myslíte, že by vám s předsevzetím mohlo pomoci koučování, ozvěte se mi. První sezení je zdarma a vy si tam vyzkoušíte, zda je to pro vás. Zde jsou vypsaná nejčastější témata, která s klienty řeším já.

Dělejte to pro sebe

A hlavně ať vás vaše předsevzetí těší. Ať vám dělají radost a vidíte za nimi ten smysl, kvůli kterému jste se do nich pustili. Pokud totiž smysl nevidíte a snažíte se jen proto, že se to očekává nebo to chce někdo jiný, žádný tip vám stejně nepomůže. Buďte tedy k sobě upřímní a odpovězte si na to, proč si chcete splnit právě tohle předsevzetí. Přeji vám, ať se vám daří plnit si své sny nejen na nový rok ale kdykoli. A nezapomeňte, že změnu do svého života můžete přinést i jindy, než jen prvního ledna.

Napsat komentář