Právě si prohlížíte Koho teda potřebuju? Kouče nebo mentora?

Koho teda potřebuju? Kouče nebo mentora?

  • Rubriky příspěvkuKoučink
  • Komentáře k příspěvku3 Komentářů

Každý, kdo uvažuje o tom, že by ve svém životě potřeboval určitou pomoc, musí zvážit, čí pomoc vlastně potřebuje a ujasnit si, jakého člověka hledá. Někomu totiž může pomoci kouč, jinému mentor a dalšímu terapeut nebo konzultant. Ačkoli jsou si obory v mnohém podobné, každý z nich má své metody a každý dokáže pomoci s jinými výzvami nebo problémy. Často bývají tyto termíny nesprávně zaměňovány, což může vést k deziluzi nebo neschopnosti problém řešit.  

Jak píše Carol Wilson (2016, s. 1-3), výkonná ředitelka Culture at Work a členka Association for Coaching, v mnoha firmách se lze setkat s tím, že zaměňují koučink a mentoring. Některé organizace se rády chlubí tím, že svým zaměstnancům poskytují služby kouče, ačkoli ve skutečnosti pověří služebně staršího kolegu, aby služebně mladšímu ukázal, jak to v organizaci chodí a jak plnit svoji práci. Dochází i k opačným případům, kdy je zaměstnanci slíben mentor, který se pak ale chová jako kouč nebo poradce. Definice koučinku a jeho specifika byly popsány v článku zde. V tomto článku vymezíme pojem mentoring.

Mentor

Původ slova mentor lze hledat už v řecké mytologii, konkrétně v Homérově Odysseji. V ní byla mentorem Athéna, bohyně moudrosti, která se v přestrojení starala o Telemacha, syna Odyssea. V Číně byl za mentora považován sám Konfucius. Archetypem mentora je tedy starší, dospělejší a zkušenější člověk, který předává své znalosti a dovednosti méně zkušeným a mladším, aby svým chráněncům pomohl šplhat na nejen profesním žebříčku. (Law, 2013, s. 53-55).

Mentoři představují pro své mentee (mentorovaný člověk) důvěryhodné osoby, které je provedou oblastí, jíž rozumí a v níž se vyznají. Mentoři předávají své zkušenosti, radí, učí a ukazují cestu. (Harwell-Kee, 2019). Pomáhat mohou tím, že předávají dovednosti a znalosti, ale zároveň se také starají o osobní rozvoj menteeho.

Mentor vs. kouč

Nejlépe si lze rozdíl mezi koučem a mentorem představit na jednoduchém příměru – „Kouč má na klientovy odpovědi několik otázek; mentor má odpovědi na klientovy otázky.“ Zatímco kouč se tedy ptá, nenaznačuje coacheemu odpověď a není expertem v jeho poli působení, mentor se v dané oblasti dobře orientuje, má s ní zkušenosti a menteeho vede, učí, upozorňuje na chyby a sdílí s ním své postřehy. Obrázek níže rozdíly mezi pojmy ilustruje:

Můžu techniky kombinovat?

Podle European Mentoring and Coaching Council – EMCC (2011) jsou si však koučink a mentoring velmi podobné metody. EMCC považuje mentora i kouče za experty v mezilidské komunikaci a navazování vztahů s lidmi s cílem sloužit klientům ke zlepšení jejich výkonu nebo podporovat jejich osobní rozvoj.

Já se klaním k názoru, že koučink a mentoring jsou dvě odlišné metody, které se však v mnohém doplňují. Kouč i coachee, resp. mentor a mentee, by si měli být těchto rozdílností vědomi a pokud je třeba z metod koučinku přejít do mentoringu, měli by tuto změnu oba zúčastnění vědomě zaznamenat. Kombinovat tedy můžeme v našich sezeních obě dvě metody. V takovém případně na to své klienty jasně upozorním, že vystupuji z role kouče a přepínáme do mentorování. Pokud byste se o tom chtěli více pobavit, neváhejte mi napsat.

Zdroje:

Napsat komentář