Právě si prohlížíte Koho teda potřebuju 2 – kouče nebo psychoterapeuta?

Koho teda potřebuju 2 – kouče nebo psychoterapeuta?

  • Rubriky příspěvkuKoučink
  • Komentáře k příspěvku1 Komentář

Nejsou to jen hranice mezi koučováním a mentoringem, které není zcela jednoduché definovat. Další obor, který vůči koučování vymezíme, je psychoterapie. Koučink i psychoterapie mají mnoho shodných stejně jako zásadně odlišných rysů. Přečtěte si o nich, ať víte, který odborník Vám dokáže nejlépe pomoci.

Společné rysy

Mezi společné rysy koučování a psychoterapie patří především to, že obě metody Vám mohou pomoci změnit Vaše chování a pochopit, jak Vaše kognitivní a emoční reakce narušují Vaši efektivitu, výkon a duševní zdraví. Kouč i psychoterapeut musí být zkušenými a vzdělanými odborníky, kteří umí svým klientům naslouchat a zároveň klást dobré otázky. Důležitý je také vztah mezi klientem a koučem nebo klientem a psychoterapeutem. Oba vztahy musí být založeny na silné vzájemné důvěře. (Bluckert, 2005).

Navzdory tomu, že není jednoduché nastavit přesné hranice mezi těmito pojmy a není ani snadné zjednodušit každý případ tak, aby padl jen do jedné z těchto dvou kategorií, je nutné abyste chápali základní rozdíly.

Psychoterapeut vs. kouč

Jedním ze základních rozdílů je čas. Psychoterapie se více spojuje s minulostí – psychoterapeut se spíše soustředí na klientovy nevyřešené problémy z minulosti nebo z dětství, které mu brání v úspěchu v současném životě. Koučink se spojuje s přítomností a budoucností. Toto tvrzení však není zcela dogmaticky platné. Koučink je zpravidla více orientován na výsledky a akci koučovaného. U psychoterapie není tlak na výkon natolik znatelný.

kouč vs psychoterapeut
Psychoterapie vs. koučování na časové ose života

Za vcelku zavádějící rozdíl lze považovat to, že koučink je chápán jako metoda pro zdravé a dobře fungující lidi, kteří pouze chtějí být ještě lepší, zatímco psychoterapie bývá spojována s lidmi, kteří mají úzkosti, traumata, nevyřešenou minulost, anebo dokonce nějakou formu patologického jevu. Ačkoli je to v mnoha případech pravda, nelze se ani na toto zjednodušení spolehnout. Lidé mohou psychoterapii navštěvovat z nejrůznějších důvodů – od sebepoznání přes profesní rozvoj až po lepší sebeovládání. Tento předpoklad by mohl mylně vést i k takové implikaci, že úspěšní manažeři, kteří mají svého kouče, nemohou mít psychické problémy.

Rovněž metody užívané během sezení jsou značně odlišné, stejně tak jako vzdělání odborníků –  výcvik a vzdělání psychoterapeutů je mnohem náročnější a časově delší než výcvik koučů. Psychoterapie totiž může vést k hlubokým intenzivním emočním zážitkům, které vyžadují zkušené vedení vzdělaným psychoterapeutem.

Další odborníci

Musíme také rozlišovat další druhy odborníků. Jedním z nich je psychiatr, který jakožto kvalifikovaný lékař s aprobací v psychiatrii může předepsat léky k léčbě duševního stavu. Dalším odborníkem je psycholog –  odborník s titulem z psychologie, a dále psychoterapeut, který k výkonu své práce musí absolvovat patřičná školení a výcvik. (Wilson, 2016, s. 5). Pozor potom na terapeuty – slovo terapeut nemá v českém zákoně žádné právní ukotvení a terapeutem se tak může nazývat naprosto kdokoli bez jakéhokoli vzdělání.

Ujasnili jste si, že byste rádi spolupracovali s koučem? Chcete dosáhnout svých cílů a vydat se do akce? Napište mi.

Zdroje:

Napsat komentář