Právě si prohlížíte 3 tipy, jak si z koučování odnést maximum – část 3
tipy a triky jak si z koučování odnést maximum

3 tipy, jak si z koučování odnést maximum – část 3

Poslední díl mini seriálu plného tipů na to, jak z koučování vytěžit co nejvíc. Pokud jste nečetli ty předchozí, klikněte zde na první a druhý.

7. Psát si poznámky a také se do nich občas podívat

Ujistěte se, že při každém sezení máte k dispozici papír a tužku. Není potřeba si zapisovat všechno, ale určitě si poznamenejte úkoly, které jste si stanovili, a důležité myšlenky, které vás během koučování napadly. Tak budete mít vždy na očích, na čem máte do příště pracovat nebo na co se máte zaměřit.

Důležité také je svůj poznámkový blok otevřít i mimo sezení (a rozhodně i před tím, než jdete na sezení). Podívejte se na vaše důležité myšlenky nebo na data, ke kterým jste se zavázali splnit své úkoly.

Přidat také můžete poznámky týkající se toho, co se dělo mezi koučovacími sezeními. Jak se vám dařilo úkoly plnit nebo jaké klacky jste museli z cesty odstraňovat. Budete tak mít k dispozici reálné a detailní situace, které můžete otevřít na dalším sezení, a které vám pomůžou dostat se hlouběji k podstatě problému.

důležité je dělat si poznámky
důležité je dělat si poznámky

8. Přijmout, že koučování není jen to jedno sezení za 14 dní, ale i práce mimo sezení

V koučování budete muset přijmout fakt, že většina práce se neodehrává na sezení s koučem, ale právě v pauze mezi sezeními. Během sezení budete otvírat témata, na kterých chcete pracovat. Z témat často vyplynou úkoly nebo kroky, které je potřeba začít postupně plnit, abyste se posunuli k vašemu cíli.

Asi je vám jasné, že 75 minut jednou za 14 dní vás samo o sobě nespasí. Během tohoto času si můžete rozmyslet, co chcete měnit, kam se dostat a vymyslet si plán. Jeho realizace se ale bude většinou odehrávat mimo koučovací sezení.

Často nás také po koučování napadnou další myšlenky, které je potřeba rozvést nebo o nich pouvažovat. Pokud je to něco, co nechcete zapomenout, napište si to a napište i mně. Nějakou zprávu nebo e-mail, co vás třeba dodatečně napadlo nebo co se ve vašem životě změnilo. Nějaké věci se dají řešit hned a nemusíte čekat 14 dní, než je probereme na sezení.

postupné plnění nastavených úkolů
postupné plnění nastavených úkolů

9. Chodit na sezení, i když nesplním, co jsem si naplánoval(a)

Při minulém koučování jste si naplánovali, že zavoláte kolegovi, abyste mu dali zpětnou vazbu, že půjdete 3x týdně do posilovny, že si promluvíte se šéfem ohledně vašeho platu a že konečně dojdete do banky. Jenže…. nějak jste na to neměli čas, vlastně se to moc nehodilo a příští týden na to budou lepší podmínky. Tak radši koučování zrušíte, přesunete na ten další týden, až bude hotovo. Přeci za koučkou nepůjdete s tím, že jste nesplnili svůj TO DO list.

Špatně!

Ať už splníte polovinu věcí, žádnou nebo 90 %, nenechte váš TO DO list rozhodovat o tom, kdy půjdete na koučování. Já (a i ostatní kouči) jsem váš přítel, nebudu na vás naštvaná, že jste si něco naplánovali a nesplnili. Ani z vás nebudu zklamaná. Ani si o vás nebudu myslet nic špatného.

Přijďte, pobavíme se, jak to šlo nebo nešlo. Právě tohle je důležitým ukazatelem vašeho směřování. Když do posilovny nepůjdete jeden týden, třeba to bylo tím, že jste nemocní nebo velmi zaneprázdnění. A to je v pohodě. Když se tam ale neukážete celý měsíc, možná je potřeba se zamyslet nad hlubšími otázkami – proč vlastně chci chodit do posilovny?, proč zrovna posilovna? co mi to dává a proč tam nechodím? Třeba zjistíte, že to vlastně vůbec nechcete a je to přání někoho jiného. Nebo zjistíte, že jen nevíte, jak na to, a najdeme řešení, jak začít. Nebo bude problém úplně někde jinde. To ale nezjistíme, když sezení budete odkládat.

rušení schůzek k ničemu nevede
rušení schůzek k ničemu nevede

Doufám, že vám těchto 9 tipů pomůže v koučování dosáhnout cílených výsledků. Pokud byste k tomu měli jakoukoli otázku nebo chtěli přidat další tip, který fungoval vám, budu ráda za zprávu. Kontaktovat mě můžete třeba zde.

Napsat komentář