Dnes se podíváme na další 3 tipy, které vám pomůžou odnést si z koučování maximum. Pokud vám první tipy unikly, najdete je zde.
4. Být k sobě upřímný(á) a uvědomit si, že to dělám pro sebe
Pokud si nebudete na otázky upřímně odpovídat nebo budete říkat něco jen proto, že by to koučka asi ráda slyšela, radši se na to vykašlete. Na sezení chodíte kvůli sobě a nemá tedy smysl něco předstírat. Mně je jasné, že na některé otázky se hledá odpověď jen těžko, a že můžou být spojeny s emocemi nebo strachem z velké změny. A to je v pohodě. Jen to popište. Na rovinu mi řekněte, že třeba zatím nevíte nebo máte strach se do otázky ponořit. S tím se dá pracovat, s předstíráním ne.
Na sezení nechodíte, aby měla koučka radost, jak vám to hezky jde. Na sezení chodíte kvůli sobě, aby vy jste se posunuli tím směrem, kterým chcete. V koučovacím vztahu by měla platit stoprocentní důvěra. Já tedy během koučování nesoudím a dávám klientům prostor si otevřeně o věcech popřemýšlet a být zranitelnými.
5. Uvědomit si, že mám zodpovědnost za výsledek koučování
Základní uvědomění, se kterým byste měli počítat je to, že koučka za vás ani nerozhodne, ani za vás věci nevyřeší. Neřeknu vám, co je správně a co špatně. To totiž víte jen vy sami. Co je správné pro jednoho, nemusí být správné pro druhého. Neočekávejte tedy, že přehodíte zodpovědnost na někoho jiného. A to ani na vašeho šéfa, partnerku, kolegu,… V koučování si uvědomíte, co všechno máte ve svých rukou a co se s tím dá dělat.
Ono dělání už budete muset obstarat sami. Během koučování si ale nastavíte cíle a jednotlivé malé kroky k nim.
6. Nebát se snít
Asi byste nevěřili, že když se koučovaných ptám na ideální výsledek, většinou neví. Když řeknu: „Zapomeňte na všechno, co teď ještě neumíte a co neznáte, zapomeňte na finanční omezení, námitky rodiny, zapomeňte, že máte strach – co by byl ten ideál, kam se dostanete?“ Většina lidí nemá odpověď. Nedovolili své mysli se odvázat.
Důležité je nebát se snít. Mnohdy jsme příliš pragmatičtí, držíme se při zemi a nedovolíme si ani představit, kam bychom se jednou rádi dostali. Koučování nám může pomoci plnit si sny a následovat své cíle. A jak si můžete plnit sny, když se bojíte snít? Když nemáte nějaký vyšší cíl, ke kterému směřujete?
Nezapomeňte, že na přicházející změny nejste sami. V rámci koučování si vše ujasníte a budete dělat jen takové kroky, které jsou příjemné a zároveň vedou k cíli.
A pokud chcete i vy z koučování získat maximum, nezapomeňte sledovat tento mini seriál, kde se dozvíte více užitečných tipů.