Právě si prohlížíte 3 tipy, jak si z koučování odnést maximum – část 1

3 tipy, jak si z koučování odnést maximum – část 1

Uvažujete o tom, že byste zkusili koučování, ale chcete si být jistí, že vám to skutečně pomůže? Chcete vědět, co dělat, abyste z koučování vytěžili maximum? Dnes vám přináším 3 tipy, které můžete udělat ještě před tím, než s koučováním začnete.

3 tipy
3 tipy

1. Najít si koučku (kouče), které věřím, a která má odpovídající vzdělání

Česká legislativa pojem kouč nijak nespecifikuje. Koučem nebo koučkou se tak bohužel může nazývat kdokoli. Proto byste měli věnovat pozornost tomu, kdo vás bude na vaší cestě provázet. Dopředu si ověřte, že koučka má za sebou nejlépe ICF (International Coach Federation) nebo EMCC (European Mentoring and Coaching Council) akreditovaný výcvik. To by mělo být minimem, které byste měli požadovat. Tím si zajistíte kvalitu a profesionální přístup.

Nezapomeňte, že kromě odborných znalostí a kvalifikace, je důležité, abyste si s koučkou také lidsky sedli. Každý potřebuje jiný přístup – někdo potřebuje koučování více orientované na výsledky, někdo koučování, které je zaměřené více na emoce a učení. Někomu víc sedne ženský přístup, jinému mužský. Z toho důvodu by kouči měli nabízet úvodní konzultace zdarma, kde si můžete společně promluvit a uvidíte, zda si sednete. To samé platí i ze strany nás koučů – nám také sedí jen určití klienti a klientky a jen určitá témata. Nebojte se tedy využít této příležitosti a napište si o úvodní setkání se mnou. Nemáte co ztratit, získat naopak můžete mnoho.

akreditovaný výcvik
akreditovaný výcvik

2. Identifikovat své cíle a oblasti, na kterých chcete pracovat

Je dobré mít představu o tématech, která s koučkou chcete řešit. Jednak kvůli tomu, abyste věděli, zda s vaší zakázkou skutečně pomůže kouč a ne jiný odborník (mentor, psychoterapeut nebo konzultant), a také proto, že je potřeba vědět, kam jdu, abych tam došel/došla. Koučování může pomoci se širokou škálou témat – já všechno vysvětluji na úvodním sezení.

Není potřeba mít přesně vymyšlené, jaká témata chcete řešit a k jakým cílům šplhat – to doladíme během koučování. Často stačí jen vědět, že chcete něco jinak a jste ochotni na sobě pracovat. Pomocí koučování můžeme odhalit vaše přesné téma. Zároveň je dobré vědět, že cíle se můžou měnit, a co se zdálo jako důležité na začátku, může být na konci jen jedním z prostředků na cestě ke skutečnému cíli. Navíc mějte na paměti, že kouč neposkytuje rady a neřeší problémy za klienty, ale spolu s nimi hledá cestu k řešení.

klíč k nastavování cílů SMART
klíč k nastavování cílů

3. Připravit se na to, že může přijít změna

Koučování umožňuje vidět věci z jiné perspektivy a nalézat nová řešení problémů. Všichni máme určité zvyky a automaticky nastavené myšlení, které nás může držet v určitém bezvýchodném místě. Koučovací otázky nás mohou posunout z tohoto místa dál. Díky nim nahlédnete za komfortní zónu a objevíte, co skutečně chcete. Připravte se na to, že pro to pak musíte něco udělat, makat na tom. Změna není vždy příjemná nebo jednoduchá (ale žít život, který mě nebaví je ještě méně příjemné).

Jistě jste již slyšeli, že nemůžete očekávat jiné výsledky, když se chováte stále stejně a děláte stále ty stejné věci. Ptát se sám sebe, co přesně bych chtěl/a, a co jsem ochotný/á pro to udělat je někdy nepříjemné, avšak nezbytné pro osobní růst a posun v životě. Koučování nám může pomoci najít odpovědi na tyto otázky a dát nám nástroje, které potřebujeme k dosažení našich cílů. Mnoho lidí se bojí změny a zůstávají ve své komfortní zóně, i když to nevede k plnění jejich snů. Koučování pomáhá tento strach překonat.

práce na změně
práce na změně

Nezapomeňte, že na identifikování cílů nebo na přicházející změny nejste sami. Jsem tu pro vás a ve všem vás podpořím a pomůžu, jak jen budu moci.

A pokud chcete i vy z koučování získat maximum, nezapomeňte sledovat tento mini seriál, kde se dozvíte více užitečných tipů.

Napsat komentář